رشد کسب و کار

خلق تجربه لذت بخش برای مشتری،یکی از مهمترین عوامل رشد کسب و کار

یکی از مهمترین عواملی که باعث رشد کسب و کار می شود بحث خلق تجربه لذت بخش است.بدون شک تمامی کسب و کارهایی که نسبت به همکاران خود برتری نسبی و حتی بالاتری دارند از خلق تجربه لذت بخش برای مشتری استفاده نموده و با استفاده از این مهم توانسته اند برتری خود را به مشتریان ثابت نمایند.

خلق تجربه لذت بخش برای مشتری چیست؟

خلق تجربه لذت بخش همان کاری است که با انجام آن مشتری شما شگفت زده خواهد شد..فرض کنید در محله ای سه رستوران فعالیت می کنند و تقریبا منوها و کیفیت و قیمت محصولاتشان نیز یکی است اما در این میان یکی از آنها با ایجاد خلق تجربه لذت بخش برای مشتری،مشتریان بسیار بیشتری برای خود دست و پا کرده است.

خلق تجربه لذت بخش برای مشتری می تواند هر کاری را شامل شود که باعث شگفت زده شدن مشتری خواهدشد.

آیا هر چیزی می تواند خلق تجربه لذت بخش باشد؟

همانطور که اشاره شد هر چیزی که موجب شگفت زده شدن مشتری باشد می تواند خلق تجربه لذت باشد.خلق تجربه لذت بخش برای مشتری در هر کسب و کاری متفاوت می باشد و هر کاری به تناسب مشتریان خود می تواند برای ایجاد خلق تجربه لذت بخش برای مشتری برنامه متفاوتی داشته باشد.

پس توجه داشته باشید هر چیز ساده یا بزرگی که موجب شگفت زده شدن مشتری شود می تواند مزیت رقابتی ایجاد نماید.

مدتی قبل مقاله ای در مورد خلق تجربه لذت بخش برای مشتری می خواندم که خیلی برایم جالب بود.در این مقاله ذکر شده بود که رستورانی در حالی که مشتری در حال صرف غذا بود،خودرواش را شستشو می داد و وقتی که مشتری می خواست سوار بر ماشین شده و به مبدأ برگردد حیرت زده می شد و جالب این بود که دفعه ی بعد برای این مشتری تجربه لذت بخش دیگری خلق می نمود تا زمانی که دوباره ماشین وی کثیف شود و با شستشوی مجدد،تجربه اذت بخش قبلی را تکرار کرده باشد.

پس دیدید که این کسب و کار چگونه با ایجاد یک تجربه لذت بخش نام خود را بر سر زبان ها می اندازد و هر روز مشتریانش بیشتر و بیشتر خواهند شد.

چگونه در کسب و کارمان تجربه لذت بخش خلق نماییم؟

برای خلق تجربه لذت بخش در کسب و کار،ابتدا باید دید کسب و کار ما چیست و با چه جامعه هدفی سر و کار داریم.برای مثال خلق تجربه لذت بخش برای کسب و کاری که جامعه هدف آن دانشجویان هستند با کسب و کاری که جامعه هدف آن زنان شاغل هستند متفاوت است.همچنین شرایط برای کسب و کاری که جامعه هدفش عموم مردم می باشند متفاوت می باشد.

پس در ابتدای امر خیلی خیلی مهم است که ما جامعه هدف خود را شناخته و تجربه لذت بخش خود را با آنها مطابقت دهیم.

به غیر از کسب و کارهای تک نفره در سایر کسب و کارها دو نفر یا بیشتر در کنار هم فعالیت می کنند و این فرصت را دارند که با طوفان فکری و برقراری یک جلسه هر چند کوتاه بتوانند در مورد خلق تجربه لذت بخش برای مشتری و اجرای آن تصمیم گیری نمایند.

باز هم تأکید می کنیم که هر چیزی که مشتری از آن لذت ببرد می تواند یک تجربه لذت بخش محسوب شود.

دو نکته مهم در اجرای تجربه لذت بخش برای مشتری

1-عدم دریافت مبلغ بیشتر بابت ایجاد تجربه لذت بخش برای مشتری

کسب و کارها باید حواسشان به این نکته ی مهم باشد که اگر بابت ارزش افزوده ای که به مشتری می دهند وجه اضافه ای دریافت نمایند دیگر آن کار ایجاد تجربه لذت بخش حساب نشده و حتی می تواند اثر منفی بر روی کسب و کار آنها نیز داشته باشد.

2-تنوع و عدم تکرار برای ایجاد تجربه لذت بخش

اگر بتوانیم سیستمی ایجاد کرده و قادر به تشخیص مشتریان باشیم و بدانیم که دفعه ی قبل برای مشتری که امروز مجددا به ما مراجعه نموده چه تجربه لذت بخشی را ایجاد نموده ایم،قادر به خلق یک تجربه لذت بخش جدید برای این مشتری خواهیم بود و اینگونه می توانیم مشتریانمان را هر بار شگفت زده نماییم.

البته می توان چند تجربه لذت بخش را طراحی کرد و هر دفعه یک از آنها را به صورت چرخشی به کار بست تا هم کار ما به عنوان مدیر کسب و کار راحت تر باشد و هم مشتری لذت بیشتری برده و شگفت زده شود.

سید محمد علوی

سید محمد علوی هستم از آکادمی علوی جایی که تلاش می کنیم افرادی که صاحب شغل ودرآمد نیستند صاحب شغل شوند و افرادی که شاغل هستند بتوانند درآمد خود را افزایش دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن