سرمایه گذاری

راهنمای کامل سرمایه گذاری بر روی سکه و طلا

اهمیت سرمایه گذاری

شرایط تورمی موجود در اقتصاد ایران سرمایه گذاری را به مقوله ای اجتناب ناپذیر تبدیل نموده و همه ی افراد یا به این نتیجه رسیده اند و یا باید از خواب بیدار شده و به این نتیجه برسند که سرمایه گذاری امری لازم و ضروری است.

بیایید در ابتدا سرمایه گذاری را تعریف کنیم تا بیشتر بتوانیم این مقوله را مورد بررسی قرار دهیم.

شاید هر فردی سرمایه گذاری را از منظر و نگاه خودش یک جور خاصی تعریف کند اما در کل سرمایه گذاری به فرآیندی گفته می شود که با استفاده وجوه نقد نسبت به تهیه دارایی اقدام نموده تا در گذر زمان بر ارزش آن افزوده شود.

سرمایه گذاری موجب می شود شما پشتوانه ای از دارایی یا دارایی های مختلف داشته که در گذر زمان نگرانی خیلی زیادی از بالا رفتن تغییرات نرخ ارزم و نرخ تورم نداشته باشید.

پس خیلی لازم شد که بیشتر و بیشتر به بحث و مقوله ی سرمایه گذاری پرداخته و این مورد را به شدت و دقیق مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

 

گزینه های سرمایه گذاری

در سرمایه گذاری هم مثل خیلی از چیزهای دیگر ما قدرت انتخاب داریم و می توانیم از میان گزینه هایی که در اختیار ماست یک یا چند تا از آنها را انتخاب کنیم.

قطعا این واژه را شنیده اید که می گویند تخم مرغ هایتان را در یک سبد قرارندهید،حتی همین جمله به تنهایی می تواند اثبات کند که راه و روش های یسیاری برای سرمایه گذاری وجود دارد که ما در اینجا که می خواهیم سرمایه گذاری بر روی سکه و طلا روا مورد بررسی قرار دهیم،آن هم یک سرمایه گذاری مطمئن و بدون ریسک.

 

اهمیت سرمایه گذاری بر روی سکه و طلا

همیشه مردم وقتی می خواهند ارزش زیادی به چیزی بدهند آن را با طلا مقایسه می کنند،مقلا می گویند فلان چیز و یا حتی فلان کس طلاست و این بدان معنی است که فوق العاده ارزشمند می باشد.

حتما تا همینجا هم به خوبی متوجه شده اید که سرمایه گذاری بر روی هر چیز ارزشمندی اثر بخشی های لازم را داردو طلا هم یکی از آن چیزهای ارزشمند پیرامون ماست.

طلا همانند مرغ تخم طلاست،هم جنبه زینتی دارد و هم دارایی است که هر زمان دوست داشته باشیم می توانیم آن را به فروش برسانیم.

سکه هم یک دارایی ارزشمند است که همیشه در گذر زمان بر ارزش آن افزوده شده است.

 

 

حالت های مختلف سرمایه گذاری بر روی سکه و طلا

چندین و چند حالت سرمایه گذاری بر روی سکه و طلا وجو دارد که برخی از مهم ترین های آنها به شرح زیر می باشد:

1-خرید فیزیکی سکه

طبیعتا یکی از حالت های مرسوم در سرمایه گذاری سکه به این صورت است که ما با خرید سکه و نگهداری آن نزد خودمان به سود برسیم.در این حالت باید به این موضوع توجه داشته باشیم که می بایست حداقل به مدت دئو الی سه سال سکه را نزد خود نگه داریم.

اگر قرار بر این باشد که ما سکه ای را خریداری کرده و چند ماه بعد بفروشیم بهتر است که به هیج عنوان این کار را انجام ندهیم چرا که سود که هیچ بلکه ضرر نیز خواهیم داشت.

اگر هم برایتان مقدور نیست که سکه تمام خریداری کنید می توانید از ربع سکه شروع نمایید.

2-خرید فیزیکی طلا

همانگونه که قبلا نیز اشاره شدخرید فیزیکی طلا همانند مرغ تخم طلاست که هم می توانیم از تخمش سود کنیم و هم از خود مرغ بهره ببریم.

وقتی ما طلا می خریم هم می توانیم به عنوان یک وسیله ی زینتی از آن استفاده نماییم و هم به عنوان یک دارایی آن را در اختیار داشته باشیم و  در مواقع نیاز آن را فروخته و از پولش استفاده نماییم.

3-صندوق های ETF

برخی مزیت های سرمایه گذاری در صندوق های ETF به شرح زیر می باشد:1-خرید و فروش آسان2-امنیت قابل توجه3-امکان سرمایه گذاری با مبالغ ناچیز4-پوشش ریسک سرمایه گذاری 5-اعتماد و شفافیت بالا6-بازدهی بالا7-استفاده به عنوان وثیقه برای دریافت وام بانکی

برای شروع سرمایه گذاری در صندوق های ETF می بایست در ابتدای امر با مراجعه به کارگزاری مورد نظرتان نسبت به دریافت کدبورسی اقدام نموده و سپس حتی به صورت آنلاین نسبت به فعالیت اقدام نمایید.

نکاتی بسیار مهم در رابطه با خرید سکه

وقتی قصد خرید سکه دارید حتما حواستان به این مسأله باشد که سکه ای را خریداری نمایید که ضرب شده ی سال 1386باشد،چرا که اگر بعدا قصد فروش این سکه ها را داشتید راحت تر می توانید آنها را به فروش برسانید.

حتما آدرس یا تلفن و یا حداقل نام طلافروشی یا هر جایی معتبر دیگری که سکه را از آنجا تهیه می کنید بر روی پاکتی که سکه درون آن قرار داده شده درج نمایید چرا که بابت خرید سکه به شما فاکتور نمی دهند.

فراموش نکنید که خرید سکه یکی از روش های بسیار مناسب برای سرمایه گذاری است ، چرا که در کذر زمان مانع کاهش ارزش پول شما خواهد شد.

 

سرمایه گذاری بر روی طلا

واقعیت ماجرا این است که برای سرمایه گذاری سکه،بهتر از طلاست چذا که سکه اجرت ساخت ندارد و از این بابت به نفع خریدار است، اما طلا اجرت ساخت دارد و شاید این یکی از نقطه ضعف های سرمایه گذاری بر رونی طلا باشد.

البته باید به این نکته نیز اشاره نمود طلا قابلیت نقدشوندگی بالایی دارد و هر زمان که اراده کنید می توانید آن را به فروش برسانید.

همچنین طلا را می توان هم استفاده نمود و جدا از بحث سرمایه گذاری ، از قابلیت زینتی بودن آن نیز استفاده نمود.

نکته ی دیگر در رابطه با سرمایه گذاری بر روی طلا این است که در هنگام فروش نگین های آن را نیز جدا می کنند و این در صورتی است که در موقع فروش ، قیمت آن از شما دریافت شده است.

برای این کار هم می توانید بیشتر طلاهایی را تهیه نمایید که در آن نگین کمتری کار شده باشد و یا اینکه نگین های آن از نوع سنگ برلیان باشد تا در زمان فروش از بابت نگین های آن متضرر نشوید.

 

 

سید محمد علوی

سید محمد علوی هستم از آکادمی علوی جایی که تلاش می کنیم افرادی که صاحب شغل ودرآمد نیستند صاحب شغل شوند و افرادی که شاغل هستند بتوانند درآمد خود را افزایش دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن