کسب درآمد اینترنتی

چگونه کسب و کار اینترنتی خود را شروع کنیم؟

شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که هنوز هم دقیقا نمی دانید کسب و کار اینترنتی خود را از کجا شروع نمایید.در این مقاله قرار است به صورت کامل به این موضوع بپردازیم.

قرار است دقیقا چه کار کنیم؟

در ابتدای امر باید به این نکته بسیار مهم توجه د اشته باشیم و تکلیف خودمان را حداقل با خودمان روشن کنیم که قرار است ما در کسب و کار اینترنتی خودمان دقیقا چه کاری را انجام دهیم؟

آیا قرار است چیزی را بفروشیم؟

مهارت یا مهارت های خاصی را آموزش دهیم؟

یا اینکه قرار است هم فروشنده باشیم و هم آموزش دهنده.

بگذارید به عنوان مثال از چند وب سایت نام ببریم.

وب سایت دیجی کالا را تقریبا همه می شناسند،کار این وب سایت فروش کالای فیزیکی است.

سایت فرانش یک وب سایت آموزشی است که همه افراد می توانند آموزش های خود را برای فروش در این سایت قرار دهند.

سایت مهروب به آموزش و فروش دستگاه و لوازم مهرسازی می پردازد.

سایت موسیقی ما به صورت تخصصی به اخبار موسیقی کشور می پردازد.

سایت ایران کنسرت،سامانه تخصصی فروش بلیت کنسرت،سمینار،همایش و… می باشد.

احتمالا متوجه شدید که یکی از نکات بسیار مهم این است که ما از ابتدا مشخص کنیم دقیقا می خواهیم چه کار کنیم و اینکه به صورت تخصصی روی یک موضوع تمرکز نماییم همانند مثال هایی که در بالا ذکر شد.

تکلیف وب سایت چه می شود؟

یکی از ملزومات فوق العاده مهم در راه اندازی کسب و کار اینترنتی داشتن وب سایت می باشد.

خیلی ها می گویند ما صفحه اینستاگرام یا کانال تلگرام داریم اما اینها کافی نیست و جای وب سایت را به هیچ عنوان پرنخواهد کرد.

برای داشتن وب سایت هم راههای مختلفی وجود دارد که انتخاب شیوه و روش مناسب با خود فرد می باشد.

یک باور بسیار اشتباه در طراحی وب سایت این است که برای داشتن وب سایت می بایست میلیون ها تومان هزینه کرد در صورتی که این مورد اصلا صحیح نیست و به نظر می رسد این افراد اطلاعات غلطی در مورد طراحی سایت جمع آوری کرده اند.

البته اگر ما بخواهیم یک وب سایت را از پایه طراحی و برای هدف خاصی و به صورت کاملا تخصصی طراحی نماییم می بایست چند میلیون و یا حتی چند ده میلیون هزینه نماییم اما معمولا اینگونه نیست و ما با استفاده از سایت سازهای موجود می توانیم نیاز خود را برطرف نماییم.

محبوب ترین سایت سازی که حدود 35درصد از وب سایت های دنیا با آن طراحی شده سایت ساز محبوب وردپرس می باشد که با وجود افزونه های بسیار زیاد و متنوع تقریبا به تمامی نیازهای کاربران خود پاسخ داده است و استفاده کننده گان از این سامانه سایت ساز کاملا راضی به نطر می رسند.

البته باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که در ابتدای کار برای افزایش مهارت خود جهت طراحی سایت با امکانت مدنظر خودتان،بهتر است دوره آموزشی متناسب با آن را مشاهده نمایید که تا دلتان بخواهد دوره های آموزشی رایگان و پولی مربوط به کار با وردپرس در اینترنت موجود است و غفط شما باید همت کرده،آن را مشاهده نموده و برای راه اندازی وب سایت به کار بگیرید.

اگر به هر دلیلی دوست ندارید با وردپرس کار کنید می توانیم سامانه سایت ساز نقش سایت را به شما معرفی نماییم که می توانید برای طراحی وب سایت خود از آن استفاده نمایید که برای راه اندازی وب سایت های خبری گزینه ی بسیار مناسبی می باشد.

اگر دوست دارید تمامی امکانات موجود را برای وب سایت تان در اختیار داشته باشید و هر زمان که دوست داشتید بتوانید قابلیت های دیگر را نیز به آن اضافه نمایید پیشنهاد می کنیم از سایت ساز وردپرس استفاده نمایید.

کسب و کار اینترنتی ما قرار است کدام گره را باز کند؟

هر کسب و کاری(اینترنتی یا فیزیکی فرقی ندارد)برای کسب درآمد باید خدمتی ارائه کند و این خدمت طبیعتا می بایست مشکلی از مشکلات مردم یا جامعه هدف خود را باز کرده،تا بتواند به درآمد برسد.

طبیعی است که باید در ابتدای امر این سوال از خودمان بپرسیم که کسب و کار اینترنتی ما قرار است چه گره ای را باز نماید و چه مشکلی از مشکلات جامعه هدف خود را برطرف نمایید.

به عنوان مثال مأموریت وب سایت آکادمی علوی این است که با آموزش مهارت کسب و کار موجب می شود تا مردم بتوانند در مرحله اول مشکل اشتغال خود را حل نموده و سپس درآمد خود را افزایش دهند،همچنین با آموزش مهارت سرمایه گذاری حتی با درآمد پایین و معمولی افراد خواهند آموخت چگونه می توانند ارزش پول خود را در گذر زمان حفظ کرده و حتی افزایش دهند.

 وب سایتهایی مثل لیموناد و داناپ به پلتفرمی تبدیل شده تا همه ی مدرسان از سراسر کشور بتوانند آموزش های خود را برای فروش در این سایت نیز قرار دهند و این وب سایت با بازاریابی بتواند فروش بیشتری را برای دوره های آموزشی مدرسین ایجاد نموده و پس از کسر کارمزدی که طبق قرارداد با مدرس معین نموده،مابقی را به حساب مدرس واریز نماید.

جامعه هدف کسب و کار اینترنتی شما کیست؟

معمولا کسب و کارها به گروه های خاصی خدمات ارائه می کنند که در اصلاح جامعه هدف نامیده می شوند.

البته چه در حوزه کسب و کارهای اینترنتی و چه فیزیکی و سنتی کسب و کارهایی هستند که به همه ی مردم خدمات ارائه می کنند اما طبیعتا تعدادشان زیاد نیست.

اگر بخواهیم در حوزه ی کسب و کار اینترنتی مثال بزنیم دیجی کالا نمونه ی بارز وب سایت و فروشگاهی است که جامعه ی هدف آن کل مردم می باشند.

اگر در حوزه ی کسب و کارهای غیراینترنتی بخواهیم مثال بزنیم سوپرمارکت ها نمونه ی بارز این نوع کسب و کار هستند که به تمامی مردم خدمات رسانی می کنند.

حالا ما به عنوان صاحب کسب و کار اینترنتی باید مشخص نماییم جامعه ی هدف ما چه فرد یا افرادی هستند تا بتوانیم با تمرکز بیشتری به سمت سودآوری کسب و کار حرکت نماییم.

اگر جامعه هدف ما مشخص باشد برای بازاریابی کار راحت تری داریم و می توانیم هزینه های بازاریابی را مدیریت نموده و در زمان کوتاه تری به نتیجه برسیم.

به عنوان مثال اگر جامعه هدف شما دانشجویان باشند شما در جاهایی بازاریابی و تبلیغات می کنید که این قشر حضور دارند،یا اگر جامعه هدف شما زنان شاغل باشند فقط در جاهایی بازاریابی می کنید که دسترسی بیشتری به این افراد دارید.

پس خیلی لازم است که ما جامعه هدف خودمان را بشناسیم.

جامعه هدف ما پول کافی برای خرید دارند؟

نکته بسیار مهمی که می بایست خیلی خیلی به آن توجه داشته باشید این است که جامعه هدف ما پول کافی برای خرید دارند یا خیر؟

شما باید جامعه هدفی را انتخاب کنید که شرایط خرید از شما را داشته باشند و به عبارت صحیح تر محصولات خودتان را با شرایط آنها تنظیم نمایید.

بگذارید از خودمان مثال بزنیم،وب سایت آکادمی علوی

یکی از انتقاداتی که متوجه ما است قیمت پایین محصولات مان می باشد.برخی از همکاران می گویند چرا قیمت محصولات آموزشی شما این قدر پایین است؟

به عنوان مثال خیلی ها بر این عقیده هستند که بسته آموزش سرمایه گذاری و راه اندازی کسب و کار باید حداقل یک میلیون تومان قیمت داشته باشد،اما قیمتی که ما برای آن لحاظ کرده ایم خیلی خیلی کمتر از این مبلغ می باشد.

به نظر شما دلیل این کار چیست؟

اگر دقت کنید غالب جامعه هدف ما افرادی هستند که یا کسب و کاری ندارند و تازه قصد دارند کسب و کار خودشان را راه اندازی نمایند و یا افرادی هستند که درآمد زیادی ندارند و می خواهند درآمد خودشان و کسب و کارشان را افزایش دهند و یا هم افرادی را شامل می شود که قصد دارند با مبالغ اندک و یا مبالغی کمتر از یک میلیون تومان سرمایه گذاری را آغاز نمایند،پس به این نتیجه می رسیم که احتمالا خیلی از افراد جامعه هدف ما از لحاظ مالی دچار مشکل باشند،به همین خاطر ما تا جایی که توانسته ایم قیمت محصولات را کاهش داده ایم تا همه بتوانند از آن استفاده نمایند.

راههای مختلف کسب درآمد از طریق اینترنت

برای کسب درآمد از طریق اینترنت می توان از یک یا چند روش ترکیبی استفاده نمود.

اما این راهها کدامند؟

1-فروش کالا

2-فروش خدمات

3-فروش کالا و خدمات با هم

فرض کنید شما وب سایتی دارید و در آن فقط گیتار می فروشید و یا حتی همه ی سازهای موسیقی را به فروش می رسانید،در این حالت شما فروشنده کالا هستید.

حالا فرض کنید شما وب سایتی دارید که در آن نواختن ساز گیتار را آموزش می دهید،در این حالت شما خدمات آموزشی به جامعه هدف خود ارائه می نمایید.

این بار فرض کنید شما وب سایتی دارید که هم ساز موسیقی می فروشید و هم نواخت ساز را آموزش می دهید،در این حالت شما به صورت ترکیبی از آموزش و ارائه خدمات می توانید از این سایت درآمد کسب نمایید.

تولید محتوا برای سایت

شما برای اینکه بتوانید مخاطبتان را متقاعد کنید به اینکه می توانید خدمات مطلوب و خوبی به وی ارائه نمایید می بایست برای وب سایت خود محتوا تولید نمایید.

محتوا چیست؟

محتوا هر گونه متن،صوت،ویدیو و خلاصه هر چیزی است که نشان می دهد شما به زمینه ای که فعالیت می کنید تسلط کامل دارید.

به عنوان مثال وقتی شما از طریق وب سایت به مخاطب خودتان می گویید ما در این سایت قرار است به شما فلان مهارت را بیاموزیم می بایست محتوا یا محتواهای رایگانی قرار دهید تا مخاطب مطمئن شود شما اطلاعات و تسلط کافی در مورد این موضوع را دارا می باشید.

همین مقاله ای که هم اکنون در حال مطالعه آن هستید محتوایی است که توسط وب سایت آکادمی علوی در اختیار مخاطبان قرار داده شده است.یکی از محصولات وب سایت آکادمی علوی فیلم وبینار سیر تا پیاز راه اندازی کسب و کار اینترنتی(از ایده تا کسب درآمد)می باشد.

حالا ما برای اینکه مخاطب خود را متقاعد کنیم که ما بر این حوزه تسلط داریم این مقاله را به صورت کاملا رایگان در وب سایت منتشر نموده ایم.البته هر چه محتوا بیشتر و با فرمت های مختلف(متن،کتاب الکترونیکی،صوت و ویدیو)باشد بهتر و اثربخشی آن نیز بیشتر می باشد.

انواع محتوا برای وب سایت

شما می توانید در وب سایت فرمت های مختلفی برای تولید محتوا در نظر بگیرید.این محتواها می تواند شامل متن،کتاب الکترونیکی،صوت و ویدیو باشد.

همین مقاله ای که در حال مطاله آن می باشید یک محتوای متنی است.ما می توانیم همین محتوای متنی را به یک کتاب الکترونیکی نیز تبدیل نماییم،همچنین می توانیم صوت و ویدیوی آن را نیز تولید و منتشر نماییم.

بهترین حالت تولید محتوا این است که شما از همه فرمت ها برای این کار استفاده نمایید.

ساخت محصول برای ارائه و فروش در سایت

طبیعی است که اگر قرار بر این است که در وب سایت، خودتان مهارت یا مهارت های خاصی را آموزش دهید،بهترین حالت آن تولید آموزش هایی توسط خودتان و فروش آن در وب سایت می باشد.

البته می توانید برای فروش بیشتر محصولات تان از پلتفرم هایی مثل لیموناد،داناپ،فرانش و … نیز بهره بگیرید.

شما می توانید محصولاتی با فرمت های گوناگون تولید نمایید.

مثلا می توانید کتاب الکترونیکی تولید نموده و در سایت بفروشید،همچنان می توانید دوره های صوتی و ویدیویی نیز تولید نموده و برای فروش در سایت قرار دهید.

برای تولید محصول علاوه بر محتوای مناسب به ابزارهایی همچون کامپیوتر یا لپ تاپ،میکروفون(برای ضبط صدا)و همچنین دوربین فیلمبرداری و یا گوشی موبایل مناسب(برای فیلمبرداری)نیازمند هستید.

علاوه بر ابزارهای سخت افزاری ذکر شده به نرم افزارهایی همچون camtasia studio و … نیز نیازمند هستید تا بتوانید به ضبط و ویرایش محتواهای خود بپردازید.

با ابزارهای ذکر شده می توانید محصولات آموزشی مناسبی را برای فروش تولید نمایید.

بازاریابی برای فروش محصولات سایت

خیلی از افراد به خصوص کسانی که به تازگی کسب و کار اینترنتی خود را شروع نموده اند به اشتباه تصور می کنند که اگر وب سایتی داشته باشند و یک یا چند محصول فیزیکی یا دانلودی در آن قرار دهند کافی است و از این به بعد فروش ها آغاز خواهد شد.

این در حالی است که برای فروش هر گونه محصولی می بایست به بازاریابی و تبلیغات برای آن توجه نمود.

برخی روش های بازاریابی و تبلیغات رایگان و برخی دیگر نیز با پرداخت پول امکان پذیر می باشد.

خلاصه کلام اینکه بدون بازاریابی و تبلیغات فروش محقق نخواهد شد.

 

 

سید محمد علوی

سید محمد علوی هستم از آکادمی علوی جایی که تلاش می کنیم افرادی که صاحب شغل ودرآمد نیستند صاحب شغل شوند و افرادی که شاغل هستند بتوانند درآمد خود را افزایش دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن