افرایش درآمد

یادگیری مهارت جدید را چگونه شروع کنیم؟

اگر از آن دسته افرادی هستید که مدت هاست قصد دارید مهارت جدیدی را بیاموزید اما مرتب آن را به زمان دیگری موکول می نمایید پیشنهاد می کنیم تحت هیچ شرایطی این مقاله را از دست ندهید.

اهمیت یادگیری مهارت یا مهارت های جدید

یادگیری مهارت جدید می تواند فایده های زیادی برای ما به همراه داشته باشد.یادگیری یک مهارت جدید می تواند توانایی ما را افزایش داده و یا حتی باعث افزایش درآمد ما شود،البته بدیهی است که در نهایت یادگیری یک مهارت جدید مجموع موجبات افزایش درآمد ما را فراهم خواهد کرد.

به هر حال گاهی وقت ها شرایط ایجاب می کند که ما نیاز داشته باشیم مهارت یا مهارت های جدیدی را بیاموزیم و توانایی خود را در زمینه ای خاص افزایش دهیم.

اشتباهات رایج در یادگیری مهارت جدید

1-بلندکردن دو هندوانه با یک دست

شاید بتوان گفت بدترین اشتباه در یادگیری مهارت جدید این است که ما می خواهیم دو یا چند مهارت را همزمان با هم یاد بگیریم  و این کاملا اشتباه است.

مثلا ما بخواهیم زبان آلمانی و فرانسوی را با هم بیاموزیم و بعد می شود حکایت کسی که دنبال دو تا خرگوش می دوید و قادر به شکار هیچکدام از آنها نبود.

خیلی خیلی مهم است که ما تمام تمرکزمان را بر یادگیری یک مهارت گذاشته و با تمام وجود برای یادگیری آن تلاش کنیم.

2-ناتوانی در شروع

مشکل بزرگ دیگر عدم ناتوانی در شروع کار است.اینکه افراد دقیقا نمی دانند از کجا شروع کنند اتفاق خوبی نیست و فرد یادگیرنده را با چالش های جدی مواجه خواهد کرد.

البته اگر واقعا بخواهیم مهارتی را بیاموزیم نقطه ی شروعی را برای خودمان خواهیم یافت،گاهی وقت ها شروع یادگیری یک مهارت با یک تماس تلفنی محقق می شود.

مثلا می خواهیم مهارت سرمایه گذاری بر روی سکه و طلا را یاد بگیریم،اگر بلند شویم و همین عبارت را در اینترنت جستجو کنیم خود همین اتفاق یک نقطه شروع برای یادگیری مهارت جدید می باشد.

حفظ انظباط کاری در دوران یادگیری

اگر برنامه ای را برای یادگیری خود اختصاص دادید و قرار شد در آن زمان یادبگیرید سعی کنید تحت هر شرایطی شده و حتی با انعطاف پذیری هم که شده به برنامه خود پایبند باشید.

به عنوان مثال شما با خود عهد می بندید که روزانه یک ساعت برای یادگیری زبان انگلیسی تلاش کنید،حالا بیایید و مصمم شوید تحت هر شرایطی شده به این یک ساعت در روز پایبند باشید،اگر برایتان مهمان آمد نگویید امروز نمی توانم یاد بگیرم بلکه زمان آن را تغییر دهید.به طور مثال اگر با خود قرار گذاشته اید که هر روز صبح از ساعت 9 تا 10 برای یادگیری مهارت مدنظرتان اقدام کنید و از قضا روزی از روزها برای شما در همین بازه ی زمانی مهمان آمد یادگیری را کنسل نکنید بلکه زمان آن را تغییر دهید و با خود بگویید حالا که نتوانستم صبح برای یادگیری تلاش کنم این کار را در عصر یا شب انجام خواهم داد و یادگیری آن روز را لغو نکنید.

پس سعی کنید به زمان بندی خود پایبند بوده و تحت هر شرایطی که شده برنامه ی یادگیری خود را اجرا نمایید.

حالا امکان دارد شرایط خیلی خیلی پیچیده ای به وجود بیاید و امکان دنبال کردن فرآیند یادگیری در آن روز نباشد که در این حالت بهتر است این زمان را به فردای آن روز موکول نمود،به طور مثال اگر قرار است امروز یک ساعت یادبگیریم و این امر امکان پذیر نیست می توانیم فردای آن روز دو ساعت روی یادگیری و مهارت مدنظرخودمان کار کنیم.

بهانه ای به نام کمبود زمان

کمبود زمان بهانه ای برای فرار از خیلی کارها و فعالیت هاست.

احتمالا شما هم با افراد بسیار زیادی برخورد داشته اید که وقتی با آنها صحبت می کنید از کمبود زمان گلایه می کنند و اگر بخواهیم صحیح تر بگوییم باید به این مسأله اشاره کنیم که کمبود زمان تقریبا درد مشترک همه ی افراد می باشد.

انسان ها همیشه با کمبود زمان مواجه هستند اما باید به این نکته توجه داشت که ما همیشه برای کارهای مهم خودمان زمان داریم و اگر امروز احساس می کنیم برای کاری زمان نداریم بدین خاطر است که در اولویت ما نیست.

پس برای هر کاری که در اولویت ما باشد زمان داریم و به این نکته توجه داشته باشید که ما باید زمان را بسازیم و یک بازه ی زمانی را برای آن کار مهم مدنظرمان باز کنیم.

فرض کنید از امروز به خودتان می گویید از فردا می خواهم هر روز یک ساعت مطالعه کنم.به نظرتان چه اتفاقی می افتد؟

درست حدس زدید،از صبح تا شب هیچ فرصتی برای مطالعه پیدا نمی شود و شب هم با این عبارت که وقت نشد مطالعه کنم خودمان را گول زده و همه چیز را ماست مالی می کنیم.

به احتمال خیلی زیاد در روزهای آتی هم همین اتفاق می افتد و باز هم فرصت نمی شود که ما مطالعه کنیم.

راهکار چیست؟

راهکار درست این است که هر روز زمان مشخصی را به این امر اختصاص داده و به آن پایبند باشیم.مثلا بگوییم از فردا هر روز از ساعت 10 تا 11 صبح مطالعه خواهیم کرد.

مطمئن باشید که در این حالت هر روز زمان داریم که این فعالیت را دنبال نموده و به هدف مورد نظرمان برسیم.پس باید وقت را ساخت،چرا که در حالت طبیعی همیشه وقت کم است.

انجام صحیح تمرینات

در اغلب موارد یادگیری همراه با تمرین میسر می شود.فرض کنید می خواهید نواختن یک ساز موسیقی را بیاموزید،در این حالت باید توجه داشته باشید که تنها شرکت در کلاس کافی نیست و شما باید تمرینات عملی را نیز انجام دهید،بدین صورت که ساز موسیقی را در دست گرفته و شروع به نواختن کنید.

نکته ای که در رابطه با تمرینات باید به آن اشاره کنیم این است که خیلی از افراد موقع تمرین فقط بخشی از تمرینات را انجام می دهند که احتمالا آنها تمرینات ساده تری هستند.

یادگیری حیلی از مهارت ها همانند مثالی که اشاره کردیم(نواخت گیتار)تنها با انجام تمرین امکان پذیر است،آن هم همه ی تمرینات و نه فقط تمرینات ساده تر.

برخی از افراد با این کار خودشان را گول زده و فقط تمرینات ساده تر را انجام می دهند و به همین خاطر یادگیری ناقص خواهد ماند و فرد به احتمال زیاد به نتیجه ی مدنظرش نخواهد رسید.

سید محمد علوی

سید محمد علوی هستم از آکادمی علوی جایی که تلاش می کنیم افرادی که صاحب شغل ودرآمد نیستند صاحب شغل شوند و افرادی که شاغل هستند بتوانند درآمد خود را افزایش دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن